THY’nin yeni kabin üniformaları

Türk Hava Yolları‘nın tarihi bir viraja giriş yaptığını düşünüyorum. İstanbul Yeni Havalimanı birlikte yeni yuvasına yerleşecek olan yaban kazının, filoya katacağı yeni geniş gövdelerle çok daha başarılı işler yapacağına inancım tam. THY için yepyeni bir dönem olarak anılacak taşınma sonrası milli havayolumuz bembeyaz bir sayfa açacak kendine. Bu bağlamda kendisini yenilemek için ciddi adımlar atacak. Kurumsal kimlik çalışmalarına da belki de yolcunun en gözü önündeki kabin ekiplerinin üniformalarından başladı bile.

Bugün resmi olarak tanıtılacak olan üniformalar, ilk kez sabah saatlerinde Hürriyet gazetesinde yer buldu. Duayen gazeteci Uğur Cebeci, THY’nin yeni üniformalarını kamuoyuna duyuran ilk kişi oldu. Bu bir atlatma haber mi, yoksa yeni üniformalara gelecek tepkileri ölçmek amaçlı bir kamuoyu yoklaması mıydı bilinmez ama THY’nin bu sefer 2013 yılındaki benzeri bir kriz yaşamayacağına eminim. Çünkü tasarımlar -bence- harika olmuş. İlla ki beğenmeyenler, eleştirenler de olacaktır tabii.

Bu yeni üniformaları geçtiğimiz hafta Ankara yatıya gelen kabin amiri bir arkadaşımla buluştuğumuzda ilk kez gördüm. Kabin amiri üniformalarının fotoğrafları, yeni havalimanındaki çekimler esnasında backstage görüntü olarak ona kadar sızmıştı. Bu tarz şeyler maalesef ne kadar önlem alınsa da hızlı yayılıyor. Ancak neyse ki bu sefer ortaya çıkan sonuç herkesi tatmin etmiş olacak ki, bu ana kadar bir olumsuz haber yansımadı bile. Zira daha önceki krizde olayın sebebi üniformaları beğenmeyen kabin memurlarıydı, haber hızla yayılmış ve o dönem Dilek Hanif ile yapılan çalışmalara son verilmek zorunda kalınmıştı. Konuya benim gibi kurumsal iletişim gözüyle bakan ve merak edenler, Türk Hava Yolları eski basın müşaviri Ali Genç‘in kaleme aldığı Yüksek İrtifa kitabında detaylı bilgi bulabilir.

Tekrar üniformalara dönecek olursak; kabin memurları için antrasit, kabin amirleri için ise kırmızı renklerin hâkim olduğu tasarımlar oldukça sade ve göze hoş gelen çizgilere sahip. Özellikle hanımların giyeceği komando beresi ve kayık kep form arasındaki ilgi çekici şapkalar oldukça şık. Bence her kadına apayrı hava katan fularlardan vazgeçilmemiş. Bu tasarımlar sayesinde ciddi bir karakteristik ayrım ve marka değeri oluşuyor. Bununla birlikte kabin memurlarından başlayarak, kabin içi çizgiler de bu renklere gelecek. Yani kabin içi renkler tamamen değişecek. Bu bağlamda amenity kitler, battaniye ve uyku seti gibi tasarımlar da elden geçirilecekmiş. Pilot üniformaları ise şimdilik değişmiyor.

Üniforma tasarımları konusunda bu alanda tecrübeli bir modacı ile çalışılmış. Milanlı Ettore Bilotta daha önce 2003 ve 2015 yıllarında Etihad, 2016 yılında ise Alitalia havayollarının üniforma tasarımlarını yenilemiş. THY’nin bu alanda tecrübeli bir isimle çalışmanın faydasını gördüğüne eminim. Yeni üniformaların yeni havalimanına yetişmesi ile ilgili olarak ise içeriden sızan bilgiler bunu zor olduğunu gösteriyor. Sanırım yeni üniformalara geçiş 2019 başı olacakmış. Galiba üretim ayağını da yine mevcut üniformaların üreticisi Vakko üstlenecek. Görüntüler bunu gösteriyor.

THY ve ekipler için yeni üniformalar şimdiden hayırlı olsun.